top of page

מתופף - מה לעשות לפני הקלטה באולפן?


היום נדבר על אחד הנושאים הכי חשובים בתהליך ההפקה המוזיקלית אשר מבוצע באולפן - הקלטות תופים

מבין ההקלטות המתקיימות כדרך קבע באולפן, הקלטת תופים היא ככל הנראה האירוע המורכב ביותר. בגלל המורכבות הטכנית של ההקלטה, הקלטות תופים לפרויקט מסוים ירוכזו ברוב המקרים לסשן הקלטות אחד רצוף. מסיבה זו, ביום הקלטות התופים אין הרבה מרווח תמרון בלוחות הזמנים, וחשוב להקפיד על מספר נושאים על מנת לנצל את היום באפקטיביות המרבית.

הכנה מקדימה

ישנם מתופפים רבים בתעשיית המוזיקה, כולם שונים האחד מן השני ברמה הטכנית והסגנונית, אך הפרט העיקרי העושה את ההבדל הוא רמת המוכנות שלו על אותו הפרויקט עליו הוא עובד.

למעשה, מרבית עבודתו של המתופף המקליט מתרחשת עוד לפני הכניסה לאולפן. על המתופף המקליט להכיר את הקטעים המוזיקליים שהוא עומד להקליט (בהסתייגות ממקרים של הקלטת מוזיקה מאולתרת - בה תפקיד האולפן הוא לתפוס ולתעד את הרגעים המאולתרים בחלל האולפן).

מתופפים רבים יגיעו לאולפן כאשר הם מכירים בעל פה את קטעי המוזיקה והתפקידים הספציפיים אותם הם עומדים להקליט, אחרים יכינו צ'ארט תווים מלא אשר מפרט כל מכה ומכה בנגינתם, ורבים אחרים ישלבו בין שתי המתודות וישלבו היכרות מוקדמת עם הקטעים לצד דפי הערות והכוונות בנוגע למבני השירים והתפקידים המנוגנים. במקרה והמתופף הוא אינו נגן חיצוני אלא חבר קבוע בהרכב המקליט, יש להקפיד על הכנת סקיצה \ Guide נוח לצורך ההקלטה, ולהחליט מראש יחד עם חברי ההרכב על הBPM שבו ינוגן הקטע.

בכל מקרה, האולפן הוא המקום לביצוע המוזיקה, ואינו המקום ללמוד אותה.

הכרת הציוד

במקרים רבים, המתופף אינו מגיע לאולפן עם מערכת תופים מלאה, אלא משתמש במערכת של האולפן בשילוב עם הציוד האישי שלו. על המתופף לדעת מראש איזה ציוד יש באולפן ולהיערך מראש עם כל הציוד שהוא רוצה או צריך להביא. ברוב המקרים, המתופף יגיע עם סנייר, מצילות ופדאלים משלו, ולעתים קרובות אף עם כיסא וסטנדים נוספים למצילות. חשוב מאוד לערוך תיאום ציפיות מול המפיק או הטכנאי ולוודא איזה ציוד נדרש להביא ליום ההקלטה (במקרים רבים, בעיקר בהקלטות של אלבום, ירצה המפיק לשלב בהקלטה יותר מסנייר אחד, ולעיתים אף סטאפ שונה לחלוטין של המערכת והמצילות).


מערכת תופים מסוג Tama Starclassic Maple בהצבת מיקרופונים מסוימת - בחדר גדול


מערכת תופים מסוג Tama Starclassic Birch בהצבת מיקרופונים מעט שונה - בחדר קטן יותר

נוחות

אחד האספקטים החשובים ביותר בהקלטה באולפן היא נוחות המבצע. נגן אשר נוח לו, ותנאיו באולפן דומים ככל האפשר לתנאים בהם הוא רגיל לנגן בדרך קבע, ינגן טוב יותר, בצורה טבעית ונינוחה, ויום ההקלטות כולו יהיה אפקטיבי יותר. אחד התנאים החשובים למתופף המקליט באולפן הוא סידור המערכת האופטימלי בשבילו - ולכן חשוב להקפיד על סידור מערכת התופים לפני שלב הצבת המיקרופונים. על סידור המערכת הנוח לנגן להכתיב את האילוצים למיקום הסטנדים והמיקרופונים, ולא להפך. בנוסף לסדר ההקמה בהקלטה, על המתופף להכיר את מנהגיו הקבועים אשר עוזרים לו לנגן בנינוחות וטבעיות - לדוגמא, שימוש באוזניות ספציפיות (והבאתן לאולפן במקרה הצורך), או שימוש בסאונד מסוים לצרכיי מטרונום (מתופפים רבים יעדיפו Loop כלי הקשה על פני צלילי המטרונום המכניים).

חשוב מאוד - אמנם זמן אולפן הוא יקר, אבל השקעה של עוד 10 דקות בכיוונונים אחרונים (מיקס אוזניות, סידור המערכת, ואפילו עוד הקשבה נוספת לקטע לפני שמתחילים) תתן למתופף את הסביבה האידיאלית לתת טייק מושלם, ובסופו של דבר - לסיים את ההקלטה בזמן הקצר ביותר.

חזון אומנותי

ישנים גורמים רבים אשר ישפיעו על סאונד התופים שיאפיין את התוצר של יום ההקלטות. בעולם ההקלטות לעולם אין דרך אחת נכונה לביצוע ההקלטה, וישנן אינספור דרכים להשפיע הסאונד בהקלטה: סוג, גודל וצורת החלל המוקלט, סוגי המיקרופונים המשמשים להקלטה והצבתם במיקומים שונים בחלל, שימוש בפרה - אמפים שונים באולפן, וכן מניפלציות אנלוגיות ודיגיטליות כמו שימוש בEQ וקומפרסיה בתהליך ההקלטה עצמו.

מתופף אשר מגיע לסשן הקלטות, בייחוד כנגן סשן עבור הפקה שבה אינו חבר באופן קבוע, חייב להבין עוד לפני שלוחצים על כפתור הRECORD מה מצופה ממנו.

לרוב המפיק יהיה בעל הויז'ן, והוא יידע להכתיב למתופף את אופי הנגינה הנדרש (עדין לעומת חזק, נגינה צפופה מלאה במעברים או נגינה פשוטה ומרווחת וכו'), ואף לתת דגשים בנוגע לכיוון המערכת, בחירת הסניירים והמצילות וכל אספקט אשר ישפיע על התוצאה הסופית.


חדר הקלטה גדול לעומת חדר הקלטה קטן יותר


לסיכום,

נגענו על קצה המזלג במספר דגשים אשר רלוונטיים הן למתופפים והן למפיקים והטכנאים אשר מקליטים אותם, אשר יכולים לעשות הבדל גדול בין סשן מאכזב עם עשרות טייקים אותם לערוך בדרך-לא-דרך, לבין סשן מוצלח ומדויק - בו מספר טייקים בודדים ישיגו את התוצאה אותה המפיק והאמן מחפשים.

בהמשך, נצלול לעומק וניתן מספר טיפים למתופפים - אשר יגרמו להם לספק את הסחורה כל פעם מחדש, ולהיות מבוקשים כמתופפי אולפן, וכן טיפים לטכנאים ומפיקים הנוגעים להקלטות תופים (בחירת חלל, כיווני מערכת, מיקרופונים ועוד).

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
עקבו אחרינו
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Basic Square
bottom of page